Јачањем капацитета и видљивости до снажнијег Црвеног крста Републике Српске

У организацији Црвеног крста Републике Српске данас је у згради Скупштине града Источно Сарајево одржан округли сто под називом „Јачање капацитета и видљивости Црвеног крста Републике Српске“, на којем су учествовали представници институција, организација и установа са којима Црвени крст Републике Српске блиско сарађује на пољу социјално-хуманитарне и здравствене дјелатности, те програма припреме и одговора на катастрофе, рада са подмлатком и омладином, као и кроз сегмент јачања видљивости и сарадње са медијима у Републици Српској и БиХ.

Округлом столу испред Црвеног крста Републике Српске присуствовали су предсједник Гојко Грабеж, потпредсједница др Радмила Чичковић, генерални секретар Рајко Лазић, секретар Градске организације Црвеног крста Источно Сарајево Милан Симанић и запослено особље у стручној служби Црвеног крста Републике Српске.

Учесници округлог стола били су и помоћник министра породице, омладине и спорта Републике Српске Хелена Керкез, проректор за научно-истраживачки и умјетнички рад проф.др Јелена Крунић и проректор за међународну сарадњу и обезбјеђење квалитета проф.др Марко Гутаљ са Универзитета у Источном Сарајеву, мр Стефан Ратковић, виши асистент на катедри за новинарство и политикологију Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, др Јелена Стојановић Лукић испред трансфузиолошке службе Касиндо, Завода за трансфузијску медицину Републике Српске, директор болнице „Србија“ Источно Сарајево Небојша Шешлија, директор Специјалне болнице за психијатрију Соколац Драган Булајић, Адиса Спахић и Харис Окановић из хуманитарне организације „Међународни форум солидарности IMF-EMMAUS“ Добој Исток, Јелена Бјелица, виши стручни сарадник за пројекте и међународну сарадњу у Републичкој управи цивилне заштите Републике Српске, Александар Црквењаш, новинар и шеф дописништва Радио-телевизије Републике Српске у Источном Сарајеву и Срђан Јеремић, новинар из дописништва Новинске агенције Републике Српске (СРНА) у Источном Сарајеву.

Присутне су прије свечаног дијела отварања дискусије и почетка самог округлог стола поздравио, а у име домаћина догађаја градоначелника Источног Сарајева Љубише Ћосића поздравио Огњен Сладоје, шеф кабинета градоначелника и Богдан Клачар, савјетник градоначелника Источног Сарајева.

Предсједник ЦКРС Гојко Грабеж је поздравио и захвалио се учесницима округлог стола на одзиву и учешћу у овом важном догађају наше организације, који је организован у знаку обиљежавања Свјетског дана и Недјеље Црвеног крста.

„У току смо обиљежавања Недјеље Црвеног крста када реализујемо низ значајних активности у складу са планом и програмом за 2025. годину. Настојимо да сваке године унаприједимо наш програмски садржај и задовољство ми је што смо данас имали прилику да разговарамо са много људи из различитих области и институција са којима блиско сарађујемо. Сигуран сам да смо извукли позитивне и веома корисне закључке са данашњег округлог стола у циљу унапређења нашег дјеловања“, рекао је предсједник Грабеж.

Потпредсједница др Радмила Чичковић такође је истакла задовољство организацијом округлог стола, учешћем великог броја актера овог догађаја, као и на позитивним критикама и сугестијама, јер је то добар показатељ рада и функционисања наше организације.

„Заиста ми је драго што смо данас могли да разговарамо са представницима Владе Републике Српске, институција, организација и установа републичког, регионалног и локалног нивоа, те се надам да ће након овог догађаја наша мисија бити јаснија и видљивија. Јако је важно било говорити о аспектима јачања капацитета и видљивости Црвеног крста Републике Српске, те ми је посебно задовољство што су, поред представника институција, округлом столу присуствовали и представници медија“, навела је потпредсједница Чичковић.

Генерални секретар Црвеног крста Републике Српске Рајко Лазић на отварању округлог стола говорио је програмским активностима Црвеног крста Републике Српске, посебно се осврћући на значај, примјере и праксе како унаприједити капацитете наше организације, које су мане, а шта су бенефити и добре прилике за развој програма.

„Посебно се истиче улога Црвеног крста Републике Српске у области социјално-хуманитарне дјелатности. То је програм на којем почива основна идеја рада наше организације и нешто у чему смо увијек на врхунцу задатка. Кроз сарадњу са Владом Републике Српске у претходним годинама обезбиједили смо огромне количине хуманитарних роба у виду брашна и основних животних намирница. Кроз сарадњу са међународним организацијама каква је Црвени полумјесец Турске обезбиједили смо знатне количине хуманитарних роба у виду гардеробе за становништво у стању потребе“, навео је генерални секретар Лазић.

Он је истакао да је посебно поносан на дјеловање ЦКРС у области рада јавних кухиња, гдје поред функционисања седам јавних кухиња у структури организованости Црвеног крста Републике Српске, наша организација обезбјеђује хуманитарне робе за дјеловање и осталих јавних кухиња на подручју Републике Српске.

„У области припреме и одговора на катастрофе наглашавам значајну улогу наше организације. Ми смо навикли јавност да када се нешто догоди ту је Црвени крст Републике Српске да санира посљедице након катастрофа. Желимо да унаприједимо тај сегмент дјеловања и очекујемо бољу и већу подршку институција власти у области припреме и одговора на катастрофе. Једна од наших идеја и циљева јесте и стварање централних регионалних складишта за брже и ефикасније дјеловање у одговору на природне несреће и катастрофе“, истакао је Лазић.

Додаје да посебну пажњу посвећујемо унапређењу програма за рад са младима, те да и у том сегменту очекујемо важну подршку институција власти, посебно кроз будућу сарадњу са Министарством просвјете и културе Републике Српске и Министарством породице, омладине и спорта Републике Српске.

„Сваке године организујемо кампове за младе кроз које је до сад прошло на хиљаде младих, основаца и средњошколаца. Градимо један систем у којем едукујемо младе о основним хуманитарним вриједностима међународног покрета Црвеног крста и Црвеног полумјесеца. Учимо их да брину о другима, да воле све људе без обзира на било какве разлике и тиме градимо велику породицу хуманости, како гласи наш званични слоган“, додаје Лазић.

Посебно се осврнуо на други дио теме овогодишњег округлог стола, односно на јачање видљивости Црвеног крста Републике Српске и истакао да наша организација заслужује бољу пажњу и већу видљивост уопштено у јавности, али и у медијима самим. Захвалио је сви медијима који заиста прате све програмске активности организације.

Поред генералног секретара, један од говорника на округлом столу била је др Јелена Стојановић Лукић, која је говорила о значају добровољног давалаштва крви и сарадњи са Црвеним крстом Републике Српске у овом погледу рада и дјеловања.

Она је, између осталог, истакла значај организовања акција ДДК, учешће великог броја грађана источног дијела Републике Српске у области добровољног давалаштва крви и њиховој жељи и настојању да кроз ову хуману мисију помогну и спасе другима живот.

У погледу јачања видљивости Црвеног крста Републике Српске присутнима се обратио мр Стефан Ратковић, који је говорио примјерима и праксама јачања видљивости организације.

Осврнуо се на досадашњи рад и сарадњу Филозофског факултета Пале и Црвеног крста Републике Српске, као и примјер успостављања споразума катедре за новинарство и редакције листа „Хуманост“. Истакао је могућности како унаприједити даље активности и како дјеловати у промоцији организације.

На округлом столу, у дискусију се укључио велики број учесника који је говорио о различитим активностима заједничке сарадње са Црвеним крстом Републике Српске на пољу свих поменутих програмских активности са посебним освртом на заједничку мисију, а то је пружање помоћи становништву у потреби и истицање значаја пружања помоћи.

Учесници су се сложили да је неопходно наставити са улагањима у развој људских ресурса, волонтеризма и међусекторске сарадње, како би Црвени крст Републике Српске наставио да буде поуздан партнер заједнице у одговору на све изазове.

Подијели овај чланак