Црвени крст Републике Српске током 2024. године успјешно је реализовао пројекат „Помоћ социјално-угроженом становништву Републике Српске“ уз подршку Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине.
На основу овог пројекта, што је подразумијевано кроз промоцију у медијима и друштвеним мрежама Црвеног крста Републике Српске, обухваћен је и разговор са министром за људска права и избјеглице БиХ Севлидом Хуртићем за интернет сајт Црвеног крста Републике Српске.
ЦКРС: Kако оцјењујете Вашу досадашњу сарадњу са Црвеним крстом Републике Српске, с обзиром да смо имали прилику и у вашим ранијим мандатима на нивоу Републике Српске сарађивати, те какво је Ваше виђење квалитета активности које наша организација проводи?
Севлид Хуртић: Министарство према Закону о друштву Црвеног крста/крижа врши надзор над законитошћу рада Друштва црвеног крста/крижа и у том смислу желим казати да имамо изузетно добру сарадњу и координацију са Друштвом, у чијем саставу су и ентитетске организације Црвеног крста/крижа. Стога, једино што могу рећи да активости које Друштво проводи, а подсјећам да је Друштво одређено као организација од јавног интереса, су неопходне за извршавање
међународних обавеза Босне и Херцеговине.
ЦКРС: Kолико је према Вашем мишљењу важно постојање организације каква је Црвени крст/криж у БиХ, а посебно у домену рада јавних кухиња и директне социјално-хуманитарне помоћи становништву у потреби?
Севлид Хуртић: У претходном одговору сам појаснио важност и улогу Друштва, те је стога логично закључити да Друштво као такво је неопходно Босни и Херцеговини као држави. Наравно када је ријеч о јавним кухињама и раду са социјално угроженим категоријама становништва, нема сумње да ове активности превазилазе карактер обавеза које су дефинисане као надлежност Друштва. Заправо, ове активности односе се на хумани и хуманитарни карактер који је прије свега у функцији очувања достојанства човјека.
ЦКРС: Дуго година сте у области хуманитарног рада и разумијете ситуацију која је присутна у нашој земљи. Да ли Црвени крст/криж као организација је потребна, с обзиром и на врло уско посматрање активности и дјелатности које обавља?
Севлид Хуртић: У претходним одговорима сам указао на битност рада, постојаност и опстојност рада Друштва. Kада говорите о “уском” посматрању активности рада Друштва, ријеч о недовољној информисаности грађанства али и медија, тако да заједнички требамо радити на бољој видљивости Друштва и његових активности
ЦКРС: Kоје су, према Вашем мишљењу, препоруке за Црвени крст да ради на унапређењу дјеловања кроз област у заштити људских права и бољем позиционирању?
Севлид Хуртић: Друштво је организација од јавног интереса и оно се као такво, снагом властитог дјеловања мора наметнути у раду. Наравно, Министарство је ту да подржи и стане уз Друштво. Ви знате да сваке године у буџету Министарства се осигурава 150.000,00KМ средстава за рад Друштва што лично мислим да је недовољно и стога могу казати да ћу настојати да дође до повећања средстава. Генерална препорука је да истрајете и досљедно проводите све обавезе које су додијељене Друштву и свакако ће сам по себи рад доћи на видјело односно биће признат као такав.
ЦКРС: Да ли видите Црвени крст Републике Српске као партнера и сарадника за даље планове и пројекте кроз области социјално-хуманитарног одговора, заштите и унапређења људских права?
Севлид Хуртић: Друштво Црвеног крста/крижа БиХ, па самим тим и Црвени крст Републике Српске је неминован партнер Министарства за људска права. Наглашавам поново да се ради о законским обавезама. Морам казати да је Црвени крст Републике Српске до сада подржао све активности Министарства, што ће, надам се, остати и у наредном периоду. Стога, пројекти социјално-хуманитарног карактера, а нарочито заштите људских права ће бити предметом пажње и подршке Минстарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине.