Црвени крст Републике Српске 17. и 18. октобра 2024. године у Бијељини је реализовао XXIV тематску конференцију секретара општинских, градских организација и координационих одбора Црвеног крста Републике Српске, те чланова Републичког одбора Црвеног крста Републике Српске.
Конференцију је свечано отворио предсједник Црвеног крста Републике Српске Гојко Грабеж, који је истакао значај одржавања тематских конференција за структуру Црвеног крста Републике Српске као јединствену прилику за упознавање, дружење и размјену позитивних искустава секретара општинских, градских организација и координационих одбора ЦКРС.
Грабеж се осврнуо на овогодишњи дневни ред конференције нагласивши на важност доношења новог Закона о положају и овлаштењима Црвеног крста Републике Српске, те о темама које се тичу плана и програма рада, те финансијског плана и других области које су се нашле на дневном реду.
Координатор за организацију, развој и програмске дјелатности у Црвеном крсту Републике Српске Сњежана Ковач представила је план и програм рада овогодишње конференције секретара ЦКРС, те представила предаваче који ће током два дана трајања конференције говорити о различитим темама.
Током првог дана говорили смо о информацији у погледу доношења приједлога Закона о положају и овлаштењима Црвеног крста Републике Српске, о чему је говорио генерални секретар Рајко Лазић. Врло конструктивно предавање уз учешће већег броја секретара, који су кроз постављена питања жељели отклонити све недоумице у вези новог закона.
Лазић је истакао значај и важност усвајања новог закона, предности које он доноси и нагласио да очекује да ће усвајањем приједлога овог Закона бити ријешено питање финансијског пословања и обезбијеђена континурана финансијска подршка Црвеном крсту Републике Српске, како би могли наставити са реализацијом програмских активности.
Савјетник министра здравља и социјалне заштите Републике Српске Милојко Грујичић током првог дана тематске конференције говорио је о процесу доношења новог Закона, тумачећи неколико чланова овог закона и шта они заправо представљају.
О заштити и употреби знака Црвеног крста Републике Српске говорила је Ивана Грујић, координатор за подмладак и омладину и програм упозоравања на опасност од мина, која је нагласила одређене појединости које се тичу правилне употребе и заштите у спречавању неправилног кориштења знака црвеног крста. Нагласила је да Црвени крст Републике Српске као дио Међународног покрета Црвеног крста и Црвеног полумјесеца је дужан да кроз постојећу законску регулативу штити знак црвеног крста и да не може дозволити да се знак злоупотребљава.
Сарадник у области информисања и дисеминације о покрету ЦК/ЦП у Црвеном крсту Републике Српске Миљан Рашевић кроз презентацију под називом „Како да заштитимо знак црвеног крста?“ говорио је о примјерима и начинима злоупотребе знака црвеног крста, а који су присутни у Републици Српској. Истакао је да се Црвени крст Републике Српске придружује кампањи коју спроводи МФДЦК/ЦП у свијету с циљем заштите од злоупотребе знака црвеног крста.
Другог дана Тематске конференције секретара о изради програма рада и финансијског плана активности у Црвеном крсту Републике Српске говорили су Мирјана Давидовић, члан Надзорног одбора ЦКРС из Фоче, Милан Симанић, секретар ГОЦК Источно Сарајево и КОЦК Сарајево-Романија, Весна Ристић, секретар ООЦК Рогатица, Александар Савић, секретар ГОЦК Бијељина и Марина Протић, секретар ГОЦК Добој и КОЦК Добој.
И ова тачка дневног реда била је веома конструктивна, а у излагање укључивао се и генерални секретар ЦКРС Рајко Лазић како би појаснио начин финансијског пословања организације напомињући важност доношења новог Закона и кроз овај примјер.
До краја радног дана, координатор за организацију, развој и програмске дјелатности Сњежана Ковач говорила је о реализацији активности планираних за четврти квартал 2024. године, односно о датумима из календара традиционалних активности које ће Црвени крст Републике Српске обиљежити до краја текуће године.
О току активности на изради Стратегије развоја Црвеног крста Републике Српске за период до 2030. године говорила је Ивана Грујић, координатор за подмладак и омладину и програм упозоравања на опасност од мина, која је представила досадашње активности координатора у стручној служби ЦКРС, те наредне кораке које је потребно урадити како би овај стратешки документ био дефинисан у коначници.
Албум са фотографијама са овогодишњем тематске конференције објављен је на нашој „фејсбук“ страници на линку овдје.