Црвени крст Републике Српске у својој историји дужој од 30 година уназад изњедрио је велики број волонтера, који су одрастали кроз Црвени крст, образовали се, учили и којима је Црвени крст био прекретница за даљи ток образовања и одабир професије.
Примјер таквих младих људи и волонтера су брачни пар Шкипина, Наташа и Немања, који су као волонтер Општинске организације Црвеног крста Пале и чланови екипе прве помоћи истоимене организације данас успјешни љекари и специјализанти у болници “Србија” у Источном Сарајеву.
Волонтерски рад, учење прве помоћи и такмичење из ове области одредили су њихов даљи пут, развој и образовање кроз медицину мотивишући их да и даље, само на другачији начин, наставе да пружају помоћ другим људима.
Обоје су сагласни са тим да је од непроцјењиве важности када некоме спасу живот, те да им то пружа неописив осјећај унутрашњег задовољства.
Овај пар се упознао волонтирајући у Црвеном крсту, а рад у екипи прве помоћи је пресудио да изаберу професију љекара који данас раде у Болници „Србија“ у Источном Сарајеву.
– Стечено знање у екипама прве помоћи у Црвеном крсту, али и знање стечено током студија медицине много нам је помогло у улози љекара. Пружити прву помоћ је од великог значаја јер управо правилно и правовремено пружена прва помоћ спасава живот и спречава да настану веће компликације – рекла је Наташа.
Она је истакла да је обавеза сваког човјека да, уколико се затекне на мјесту незгоде, пружи прву помоћ прије него што стигне хитна медицинска помоћ.
Говорећи о томе како им је волонтирање у општинској организацији Црвеног крста на Палама обиљежило један период живота, Наташа каже да је посебан осјећај учествовати у хуманитарним акцијама, учити нове вјештине и радити са младима.
Доктор Немања сагласан је да су кроз ангажман у Црвеном крсту схватили колико са основним знањем из пружања прве помоћи могу да учине, а жеља им је била да то знање унаприједе кроз образовање на пољу медицине.
Током волонтирања од средњошколских дана упознали су многе људе са којима су остали пријатељи, а тако су научили и колико као млади људи могу доброг да учине у средини у којој живе.
– Схватили смо да волонтер Црвеног крста значи много више од хуманитарног рада и помагања другима. У Црвеном крсту смо сазрели, стекли много новог знања и вјештина, те стечено знање пренијели млађима од нас – испричао је Немања.
Обоје су поручили младим волонтерима, члановима екипа прве помоћи у Црвеном крсту да наставе да усавршавају своје знање и вјештине, истичући да прва помоћ не треба да буде избор него обавеза сваког појединца јер на тај начин могу другима спасити живот.