Пише: Проф.др Вук Вучетић, Катедра за новинарство и односе с јавношћу, Филозофски факултет у Палама
Студентска пракса је један од најважнијих дијелова образовања, јер омогућава младим људима да примијене теорију у стварном радном окружењу. Данас, када се од младих људи очекује висока стручност и способност да се брзо прилагоде тржишту рада, пракса је постала својеврсни “категорички императив”. За студенте новинарства пракса је посебно важна јер је немогуће бавити се новинарством без стварног искуства. Као што нико не научи да плива из књиге, тако нико не може постати новинар без тога да се „баци у воду“ и суочи са свим изазовима новинарског посла.
Пракса у новинској редакцији студентима помаже да развију низ вјештина које су кључне за новинарство, попут тимског рада, ефикасне комуникације са саговорницима, сналажења у кризним ситуацијама и брзог доношења одлука. Осим тих социјалних и комуникационих вјештина, пракса им омогућава да науче „занат“ – да препознају битне друштвене теме, одаберу праве саговорнике и прикупе релевантне информације. Такође, уче како да обраде и представе информације на начин који је јасан, тачан и занимљив широј јавности.
Један од главних бенефита праксе је што студенти кроз непосредно искуство боље разумију како функционишу друштвене институције и како медији обликују јавно мњење. Кроз интеракцију с различитим друштвеним актерима, студенти добијају ширу слику о улози медија у друштву и важности критичког размишљања.
Глас “хуманости” далеко се чује
Недавно је потписан споразум о сарадњи између Црвеног крста Републике Српске и Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, који студентима новинарства омогућава праксу у листу Хуманост, чији је издавач Црвени крст Републике Српске. Ова сарадња је одлична прилика за студент за студијског програма за Новинарство и односе с јавношћу Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву да стекну новинарске вјештине, док се истовремено баве темама хуманитарног рада – од помоћи угроженима, преко добровољног давања крви, до едукације о здрављу и друштвеном ангажману. Учећи о улози Црвеног крста, студенти развијају осјећај одговорности и емпатије и постају свјесни важности волонтирања и помоћи другима. Другим ријечима ова врста практичног рада не само да ће им помоћи да усаврше своје новинарске вјештине, већ ће их обликовати као одговорне и хумане људе.
Такође, пракса у „Хуманости“ даје студентима прилику да направе прве професионалне кораке и постану прави амбасадори својих локалних заједница. Њихов рад помоћи ће да се шире информације о хуманитарним активностима, чиме ће доприносити позитивној слици односно имиџу општина и градова из којих долазе. На тај начин, глас хуманости биће снажно присутан и препознат широм Републике Српске.
У данашњем свијету, који се суочава с различитим изазовима и моралним кризама, основне вриједности Црвеног крста – разумијевање, солидарност и заједништво – представљају свјетионик који нам показује прави пут опоравка савременог друштва. Кроз усвајање тих вриједности, студенти неће само градити своју новинарску каријеру, већ ће активно доприносити стварању одговорног и праведног друштва.
*Колумна је објављена у 133. броју листа „Хуманост“.