Свјетски дан борбе против #ТБ: Да! Ми можемо зауставити туберкулозу!

Црвени крст Републике Српске у координацији са Друштвом Црвеног крста/крижа Босне и Херцеговине ове године обиљежавања Свјетски дан борбе против туберкулозе кроз заједничку кампању реализације програмских активности. И ове године, као и претходне двије, слоган гласи: „Да! Ми можемо зауставити туберкулозу!“

Свјетски дан борбе против туберкулозе обиљежава се 24. марта како би се подиглa свијест јавности о здравственим, друштвеним и економским посљедицама туберкулозе и појачали напоре за окончање глобалне епидемије туберкулозе у свијету. Датум представља подсјећање на исти дан 1882. године када је Роберт Кох објавио да је открио бактерију која узрокује туберкулозу што је омогућило дијагностиковање и адекватно лијечење ове болести.

Институту за јавно здравство Републике Српске је пријављено 110 случајева туберкулозе за 2024. годину са стопом инциденције од 9,87⁰/₀. Поредећи са претходном годином када је пријављено 129 новооткривених случајева туберкулозе са стопом инциденце од 11,52⁰/₀, уочава се благи пад инциденције али свакако треба узети у обзир могућност недовољног пријављивања заразних болести у Републици Српској, укључујући све нивое здравствене заштите.

Туберкулоза је заразна бактеријска болест узрокована бацилом туберкулозе (Micobacterium tuberculosis) који најчешће захвата плућа. Преноси се путем капљица из грла и плућа особа које имају активно обољење респираторних органа узроковано овим бацилом. Само мали проценат заражених се разболи од туберкулозе, а ризик за разболијевање је много већи код особа старије животне доби и особа са ослабљеним имуним системом. 

Симптоми активне туберкулозе плућа су: кашаљ (рјеђе са испљувком или крвљу), бол у грудима, слабост, губитак тјелесне тежине, повишена температура и ноћно знојење. Од туберкулозе најчешће оболијевају особе у директном контакту са обољелим, особе које живе у колективним смјештајима са лошим хигијенским условима живота, социјално угрожене категорије становништва, дјеца и старије особе, те особе са ослабљеним имуним системом.

Одређени фактори као што су зависност од алкохола и/или дрога, пушење, шећерна болест, малигне болести, хронична бубрежна болест, дуготрајна имуносупресивна терапија, трансплантација органа или постојање инфекције HIV-ом повећавају ризик оболијевања од туберкулозе. За лијечење туберкулозе користе се комбинације антибиотика (туберкулостатика).

Сви обољели треба да имају на уму да је данас туберкулоза изљечива болест под условом да се лечи довољно дуго, уз одговарајућу комбинацију лијекова и редовно јављање на контролу.

Подијели овај чланак