Црвени крст Републике Српске информативно-едукативним и промотивним, те активностима из области здравственог просвјећивања посредством 64 општинске и градске организације данас обиљежава Свјетски дан борбе против ХИВ/АИДС-а, који је усмјерен на заштиту права и побољшање услова живота у којима живе обољели.
Свјетски дан борбе против ове болести обиљежава се под слоганом „Иди правим путем! Моје здравље, моје право!“, а сарадник на програму из области здравствене дјелатности у Црвеном крсту Републике Српске Миљан Клачар каже да ће наредне недјеље у структури Црвеног крста Републике Српске бити реализован низ различитих активности.
„Реализацијом бројних активности настојимо да подигнемо свијест о важности борбе против ХИВ/АИДС и превентивним здравственим прегледима и лијечењу. Наши волонтери и професионалци на терену поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против ХИВ/АИДС реализоваће информативно-промотивне активности и активности у области здравственог просвјећивања кроз едукативне радионице за средњошколце и студенте“, навео је Клачар.
Према његовим ријечима, поред информативно-едукативних, промотивних и активности у области здравственог просвјећивања, волонтери и запослени у организацијама Црвеног крста поводом 1. децембра реализују и социјално-хуманитарне активности и пружају подршку људима обољелим од АИДС кроз посјете на терену.
„Традиционално, поводом 1. децембра на одјећи носимо црвене трачице које симболизују борбу против ХИВ/АИДС-а и подсјећају колико је важно обиљежавати овај датум и пружити подршку особама обољелим од ХИВ-а“, додаје Клачар.
Структура Црвеног крста Републике Српске ће у оквиру обиљежавања овог датума организовати радионице о начину преноса и превенције за волонтере, средњошколце и студенте, те дијелити промотивне материјале Црвеног крста Републике Српске с циљем упознавања шире јавности о превенцији и борби против ове болести.
Према подацима Свјетске здравствене организације, у 2023. години на глобалном нивоу око 39,9 милиона људи живјело је са ХИВ, а 630.000 је имало смртни исход од посљедица ове инфекције.
Од почетка пандемије ХИВ/АИДС, више од 40 милиона људи је умрло од АИДС, а број новозаражених смањен је посљедњих година захваљујући бољим методама превенције, тестирања и лијечења.
Према посљедњим подацима, 28,7 милиона или 75 одсто инфицираних ХИВ у свијету има доступну антиретровирусну терапију, с тим да се број обољелих којима је терапија доступна из године у годину повећава.
За више информација о области здравственог просвјећивања прочитајте на страници овдје