Њега и помоћ – продужена рука спаса за становништво у потреби

У структури Црвеног крста Републике Српске четири организације Црвеног крста реализују пројекат „Старење и здравље“ кроз сегменте „Њега и помоћ у кући“ и „Активно здраво старење“, уз финансијску подршку Швајцарског Црвеног крста и посредством Друштва Црвеног крста/крижа Босне и Херцеговине.

Овај пројекат реализују организације Црвеног крста Фоча, Црвеног крста Прњавор, Црвеног крста Добој и Црвеног крста Шамац, и то на опште задовољство и позитивне реакције грађана који су корисници овог пројекта.

Након што смо лично из стручне службе, заједно са секретарима организација Црвеног крста у наведеним градовима, посјетили кориснике на терену, имали смо прилику чути само позитивне ријечи подршке Црвеном крсту што спроводи овакве активности.

„Њега и помоћ у кући“, као прва компонента пројекта „Старење и здравље“, значајна је за лица треће животне доби, као и за породице старијих лица чије је здравствено стање такво да им је неопходна помоћ другог лица.

Из ООЦК Фоча кажу да је већина корисника њихових услуга помоћи у кући слабо или потпуно непокретна, те да су корисници веома задовољни оном врстом помоћи коју добијају од његоватеља из Црвеног крста.

Управо, велику подршку и помоћ у бризи ових лица старије животне доби представља рад и пружање стручних услуга наших младих, вриједних његоватеља ангажованих кроз пројекат „Старење и здравље“. Потребе за овом врстом помоћи и услуга разликују се и специфичне су за свако појединачно лице које користи услуге тима његоватеља Црвеног крста Фоча“, каже за лист „Хуманост“ Снежана Ковач, секретар ООЦК Фоча.

Према њеним ријечима, корисници ове услуге свакодневно исказују на различите начине задовољство и захвалност за рад његоватељског особља и за постојање овог пројекта, те могућност кориштења свих погодности које су им омогућене кроз исти.

За кориснике услуга тима за његу и помоћ у кући обезбјеђују се неопходна помагала која олакшавају живот старијим лицима и побољшавају им свакодневни квалитет живота. Тренутно кроз овај пројекат ангажована су четири његоватеља, а број корисника се креће од 65 до 75 лица и промјенљив је“, наводи Ковачева.

У 2023. години, ООЦК Фоча је за овај сегмент пројекта у тиму имао четири његоватеља и четири волонтера Црвеног крста, а пружили су укупно 3.750 услуга у току цијеле године.

Из Градске организације Црвеног крста Прњавор кажу да се пројекат реализује уз велику подршку Градске управе Прњавор и да су корисници задовољни услугама које им пружају из ове организације.

У 2024. години у Прњавору активно је тренутно 87 корисника пројекта, а у претходне четири године кроз пројекат су прошла 193 корисника.

Биљежимо само позитивне реакције наших корисника у овом пројекту, те сматрамо да је сам пројекат веома важан у нашој локалној заједници. Радује нас чињеница да имамо снажну подршку локалне самоуправе, а истичемо и веома добру сарадњу и комуникацију са донатором пројекта – Швајцарским Црвеним крстом“, рекао је Бојан Шипрагић, секретар ГОЦК Прњавор.

Према његовим ријечима, пројекат се финансира уз подршку Швајцарског Црвеног крста, Градске управе Прњавор и помажућим средствима корисника.
Овај пројекат са великим успјехом се реализује и у Добоју, гдје његоватељи из тима за његу и помоћ у кући обилазе 80 корисника у 20 мјесних заједница града Добој.

Током протекла три мјесеца тим за његу и помоћ у кући реализовао је активности посјете корисницима на терену и вршења редовних услуга попут мјерења крвног притиска, нивоа шећера у крви, куповине хране и других потрепштина, припрему оброка, помоћ у одржавању личне хигијене, одржавања хигијене просторија, помоћ при куповини лијекова и других потреба. Корисници којима ГО Црвени крст Добој помаже кроз овај пројекат кажу да су веома задовољни и то је нешто што нас радује и даје нам вјетар у леђа да наставимо да успјешно реализујемо овај пројекат“, каже Марина Протић, секретар ГОЦК Добој.

Према ријечима Наташе Зечевић из тима његоватељица ГОЦК Добој, овај сегмент пројекта „Старење и здравље“ свакодневно показује важност пружања помоћи старијим особама, не само због њихових физичких потреба, него и због емоционалне подршке и сигурности коју им овај пројекат пружа.

Најчешће су то особе старости између 75 и 90 година живота, којима значи сваки наш долазак у кућну посјету, јер желе да што више времена проведу у својим домовима. Корисници нас дочекују са великим задовољством, радошћу и топлином, а једна од најљепших реченица коју сам чула је од нашег корисника, чика Милоша, који често каже како му је ноћ предуга и тамна док му његоватељице не дођу у јутарњу посјету као „анђели у црвеном“, помогну са јутарњом тоалетом и донесу свјетлост у живот“, каже Наташа за лист „Хуманост“.

Додаје да овај пројекат старијим и немоћним особама пружа наду и сигурност у трећој животној доби, те да су његоватељице често једине особе које их посјете у току дана.

И у Шамцу истичу велико задовољство начином како се одвија пројекат „Старење и здравље“ уз пратеће сегменте његе и помоћи у кући и активног здравог старења.

Већ седам година реализујемо пројекат и то на велико задовољство, како нас у Црвеном крсту, тако и корисника на терену. Повратне реакције и поруке са терена су изразито позитивне и то нас охрабрује и представља нам подршку“, каже Даница Радуловић, секретар ООЦК Шамац.

Она додаје да тим за његу и помоћ, који укључује његоватељице, али и искусне старије волонтере Црвеног крста који им помажу, свакодневно на терену обилази велики број корисника и пружа им редовну његу и помоћ.

Сестра кориснице овог пројекта, а коју смо лично посјетили на терену у друштву секретара Данице Радуловић, каже да је срећна и задовољна услугом коју добијају.

Моја сестра већ неколико година живи са мном и мојим супругом и јако је болесна. Свакодневно нас посјећују његоватељице, пружају нам помоћ и брину о мојој сестри. Ја не знам шта бих без њихове помоћи. Једва чекамо дан када ће нам доћи“, каже сестра кориснице у потреби, чији идентитет из објективних разлога нећемо откривати.

Сви ови примјери са терена говоре нам да Црвени крст као организација је спремна, одговорна и да су људи, његоватељи и волонтери, способни да одговоре овом задатку и то са великим успјехом, али и на радост и срећу корисника којим помажу.
Сигурни смо, да упркос потешкоћама у којима функционишемо, Црвени крст са успјехом реализује све своје задатке и постаје препознатљив као организација која пружа услуге његе и помоћи у кући.

Вјетар у леђа нам дају и локалне самоуправе у Републици Српској, у чијим заједницама се одвијају ови пројекти, а који су схватили важност реализације овог пројекта и који финансијски подржавају пројекат његе и помоћи у кући!

У ТРЕБИЊУ ПРОЈЕКАТ БРИГЕ О СТАРИЈИМА ВЕОМА ДОБРО ПРИХВАЋЕН

Градска организација Црвеног крста Требиње већ другу годину заредом реализује пројекат „Брига о старијима“, који финансијски подржава Црвени крст Италије, а реализује се посредством Друштва Црвеног крста/крижа Босне и Херцеговине.

Циљ овог пројекта јесте покретање шире друштвене заједнице при ублажавању посљедица све израженијег проблема усамљености и заборављености старијих особа, а чија популација на простору Балкана је, нажалост, све бројнија.

Наша организација већ другу годину учествује у овом, изузетно, корисном пројекту, који осим што доприноси умањењу изолованости старијих особа, помаже свима нама да се вратимо оним старим, добрим обичајима разговора, дружења и времена посвећеног неком другом“, каже за лист „Хуманост“ Марица Томовић, секретар ГОЦК Требиње.

Према њеним ријечима, у овом пројекту укључено је осам волонтера Црвеног крста, два медицинска радника Дома здравља и дио запосленог особља ГОЦК Требиње.

Они су задужени за обилазак 50 корисника на терену и пружање редовне помоћи попут основних љекарских прегледа, мјерења крвног притиска и нивоа шећера у крви. По потреби, корисник се упути на даљи преглед код породичног љекара, купујемо им лијекове, плаћамо рачуне и комуналије, те вршимо услуге превоза за њихове потребе. Врло често им помажемо код цијепања дрва, помоћи у кући, прања суђа, чишћења и сличних активности“, каже Томовићева.

Она истиче да још једна добра компонента овог програма је социјализација старијих особа у граду.

У Дневном центру за старе, који води Центар за социјални рад Требиње, једном седмично се дружимо са особама старије животне доби, које су расположене да сврате на кафу. Ту организујемо радионице поводом различитих тема, које су од интереса за ову популацију, а два пута мјесечно радимо вјежбе покретљивости за особе треће животне доби. За све нас ово је један врло лаган и користан програм“, закључује Томовићева.

И ми у Црвеном крсту Републике Српске смо сигурни да су корисници у Требињу задовољни услугама које добијају из ГОЦК Требиње, те вјерујемо да ће овај пројекат наставити да се реализује на опште задовољство свих актера.

Ово је био још један примјер како Црвени крст као организација може успјешно да одговори задатку помоћи, његе и бриге о кориснику, посебно оним немоћним и старијим.

Подијели овај чланак